Mare Manastır

Eski Çeşme yolunda rüzgar ölçümlerine başladığımız zaman 1997 yılının Mart ayıydı. 1998 yılında başvurusu yapılmış ve 2005 yılında son izin alınmış ve kurulum aşamasına geçmişti.

49 adet 800 kW Enercon türbini olan 39,2 MW kurulu gücünde Alaçatı’ya 7 km uzaklıktaki Mare Manastır Rüzgar Enerji Santralimiz yılda yaklaşık 128 milyon kWh elektrik üreterek 53.000 konutun elektriğini karşılamaktadır. Ayrıca Germiyan köyünde bir anaokulu yaptırıldı ve öğrencilerin teknolojinin faydalarından yararlanabilmeleri için bilgisayar alındı.

Kyoto protokolü teşvik mekanizmaları kapsamında Emisyon Ticareti 2005 yılından itibaren dünya pazarında önemli bir yer tutmaktadır. Uyum (yada Zorunlu) ve gönüllü olarak iki ayrı marketten oluşan sistemde Türkiye Kyoto protokolünü imzalamış da olsa 2012 yılına kadar sadece Gönüllü Emisyon Ticareti Uygulamalarından yararlanacaktır. Gönüllü pazarda en kaliteli ve en güvenilir dolayıyla en değerli standart olarak tanımlanan Gold Standart dünyada kar amacı gütmeyen 60 uluslararası çevre koruma kuruluşlarının katkısıyla geliştirilmiştir. Mare Manastır Rüzgar Enerji Santrali, Dünyanın ilk 3 “Gold Standard” tescili alan gönüllü karbon projelerinden bir tanesidir. Yılda ortalama 93.000 ton CO2 atmosfere verilmeden elektrik üreterek çevreye katkıda bulunan Mare Manastır santralimiz bölgede istihdam yaratmasıyla da sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamaktadır.

2016 yılında ilave yatırımla santral gücü 56.2MW'a yükseltilmiştir.

55 Adet Rüzgar Enerji Türbini

55 Adet Rüzgar Enerji Türbini

49 Adet türbin ilk etap için kullanılmış sonrasında ek proje olarak 6 adet daha ek projesi yapılmıştır.

56.2 MW Kurulu Güç

56.2 MW Kurulu Güç

39.2MW +17 MW

Çeşme / İzmir

Çeşme / İzmir

Gold Standart

Gold Standart

Uluslararası temiz enerji sertifikası.