Dares Datça

Akdeniz ile Ege’nin inci taneleri gibi pırıl pırıl parlayan mavi koyların buluşmasına tanıklık eden, herkesin tutkuyla hayranlığını gizleyemediği Datça yarımadası... Zeytin, badem ve narenciye ağaçlarından doğal su kaynaklarına, çam ağaçlı ormanlarından tarihsel izlerle dolu yaşamına kısacası doğal güzelliklerinden tarihi zenginliğine kadar insanı derinden etkileyen Datça sırtlarında rüzgar ölçümlerine başladığımız zaman 1997 yılının Ocak ayıydı.

1998 yılında başvurusunu yaptıktan sonra 2000 yılının Ekim ayında uygulama sözleşmesi imzalanmıştı. Uzun ve zorlu geçen izin süreçlerinden sonra 2008 yılının Nisan ayında kurulum aşamasına geçtiğimizde rüya gerçeğe dönüşmeye başlamıştı. Dar virajlı yollardan oksijeni ve rüzgarı bol olan Datça’ya kanatlarımızı ve kulelerimizi getirip zorlukları aştıktan sonra 2008’in sonunda üretime başladık. Doğanın eşsiz güzelliklerini nefesleten bu yarımadanın bozulmaması adına yılda yaklaşık 53.000 ton CO2 salınmadan temiz ve sürdürülebilir bir elektrik enerjisi ürettiğimizi düşünmek bizi mutlu etmektedir. Dares santralimiz “Gold Standard” tescilini almış durumdadır.

Dares Datça Rüzgar Enerji Santralinde bulunan 28 tane 800 ve 8 tane 900 kW’lık Enercon türbinlerinin yılda yaklaşık 81 milyon kWh elektrik üreterek yaklaşık 36.500 konutun elektriğini karşılamasını bekliyoruz. Datça Yarımadasının yıllık elektrik tüketimi 26 milyon kWh’dır.


Şirketimiz dünyada oksijeni en yüksek yerlerin içinde ikinci sırayı alan ve ılıman iklimiyle insana rahat bir yaşam olanağı sunan Datça’nın; varolan doğal hayatını ve zenginliklerini koruyarak bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınması amacı ile sürdürülebilir turizm stratejileri üretebilecek panel çalışmalarını desteklemiş ve sonrasında bu çalışmalar “DATÇA İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM PROJESİ” adı altında kitap haline getirilmesini sağlamıştır.

2017 yılında santralın kapasitesi 41.6MW'a yükseltilmiştir.
40 Adet Rüzgar Türbini

40 Adet Rüzgar Türbini

İlk etap için 36 türbin ile başlayan projemiz devamında 4 türbinlik ek bir takviye proje ile güçlendirilmiştir.

41.6MW Kurulu Güç

41.6MW Kurulu Güç

29.6 MW + 12 MW

Muğla / Datça

Muğla / Datça

Gold Standard

Gold Standard

Uluslarası tescilli temiz enerji üreticisi sertifikası